GNTC Announces President’s and Dean’s Lists for Summer Semester 2017

Georgia Northwestern Technical College is proud to announce the students on the President’s and Dean’s Lists for the 2017 summer semester. To be eligible for the President’s List, the student must maintain a GPA of 3.8 or higher during the semester with a course load of at least 12 credit hours. To be eligible for the Dean’s List, the student must maintain a GPA of 3.5 to 3.79 during the semester with a course load of at least 12 credit hours.


President's List Students for:

Catoosa County: Kelly Adams, Dantrinh Cordell, Drema Hall, George Harb, Nigel Torres, Victoria Vazquez, Rose Yates.

Chattooga County: Cassidy Bowers-Glenn, Michael Kirk, Derek Reynolds, Christy Smith, Trent Wilson.

Dade County: Judy Smith.

Floyd County: Yakelin Alvarado, Morgen Bannister, Logan Bates, Mary Boylan, Kelly Cook, Adrian Cornejo, Gerardo Cruz, Betty Davis, Avery Hall, Alexandria Ingram, Jodi Lewis, Erica Miller, JoAnna Parker, Nicholas Sharman, Courtney Shepard, Justin Thornton.

Gordon County: Jocelyn Canchola-Guzman, Derrika Carroll, Jonathan DeFoor, Amanda Lowrance, Cristina Slone, Billy Smith, Kacee Smith, Manuela Villalobos, Britney Woody.

Murray County: Rebecca White.

Polk County: Stacy Daughtry, Adam Grogan, Kaysie Holder, Camrin McCarty, Anna Petkov, Lindsay Pope, Abby Robinson, Michaela Wolfe.

Walker County: Daniel Canales, Marchella Davis, Daniel Luke, Joseph Thomas.

Whitfield County: Jessica Cisneros, Kimberly Glover, Leslie Harris, Elizabeth Huerta, Sandra Landaverde, Monica Romero Rocio, Kelsey Stanley, Douglas Williams.

Other Counties: Gracyn Beck, Sierra Crew, Samantha Duenas, Amanda Harper, Renay Harris, David Lebaron, Madison McConnell, Isela Moraga, Holly Nichols, Nathan Sangphim.


Dean’s List Students for:

Catoosa County: Sarah Dorsey, Ryan Geister, Tavian Henson, Chase Norton, Daniel Parrish.

Chattooga County: John Agee, James Cargle, Caleb Pledger, Amber Uptain.

Dade County: no students listed.

Floyd County: Carson Bilbrey, Francis Bresnahan, Lauren Brumbelow, Lauren Cook, William Hightower, Carlton Johnson, Michael Jones, Kayla Landrum, Leslie Sullins, Joshua Sundin, Courtney Wilkerson, Nicholas Williams, Jacob Woodall.

Gordon County: Viridiana Armstrong, Linsey Boatwright, Noelle Mauldin, Chasta Moss, Jamie Reynolds, Gabriel Smith, Alexis Stanley, Keiyana Ware.

Murray County: no students listed.

Polk County: Braden Baert, Christopher Ballew, Angela Cruz Rodriguez, Joseph Ellington, Andrew Ledford, Summer Miller, Kaylyn Shelton, Richard Smith, Haley White.

Walker County: Shayla Anderson, Kailey Ford, Courtney Pittman.

Whitfield County: Christopher Elrod, Ever Frayre, Justin Hair, Donna Joyce, Jason Phillips.

Other Counties: Caris Barton, Hanna Bedwell, Christina Cuevas, Rebecca Daves, Donna Ford, Andrew Goodrick, Dustin Hanks, Holly Hansman, Tonya Heard, Emily Kaylor, Melvin Mitchell, Caleb Mosley, Justine Nichols, Kaitlyn Roberts, Lavar Roberts, Ashley Sebastiani, Savannah Shaw, Jacqueline Smith, William Tucker.

# # #