Leyner Argueta, TCSG Instructor of the Year, will be the keynote speaker for GNTC’s Spring Commencement Ceremony

Students representing Georgia Northwestern Technical College’s (GNTC) nine-county service area will enter the next stage in life when they cross the stage and turn the tassels during the upcoming 2019 Spring Commencement Ceremony on Thursday, May 9.

The ceremony will take place at the Forum River Center in Rome beginning at 7 p.m.

After students, administrators and faculty march into place during Processional, the Pledge of Allegiance will be conducted by Jay Pickern, instructor of Business Management at GNTC. Invocation will be led by Mark Upton, director of Marketing Management at GNTC.

Stuart Phillips, interim president of GNTC, will welcome guests and introduce Leyner Argueta, the 2019 Rick Perkins Instructor of the Year for the Technical College System of Georgia (TCSG), as the keynote commencement speaker for the evening.

Leyner Argueta, program director of Business Management at GNTC, gives his acceptance speech after being selected as the 2019 Rick Perkins Instructor of the Year for the Technical College System of Georgia. Argueta will be the keynote speaker for GNTC’s 2019 Spring Commencement Ceremony.
Leyner Argueta, program director of Business Management at GNTC, gives his acceptance speech after being selected as the 2019 Rick Perkins Instructor of the Year for the Technical College System of Georgia. Argueta will be the keynote speaker for GNTC’s 2019 Spring Commencement Ceremony.

An instructor at Georgia Northwestern since 2015, Argueta is the program director of Business Management and teaches Supervisory Development on the Whitfield Murray Campus in Dalton. He is a resident of Calhoun and is bilingual in English and Spanish.

An active member of the community in Calhoun, Argueta has served as vice chair of the Governing Team at Red Bud Middle School, 2014 to present; chairperson for the Board of Directors of Voluntary Action Center, 2010-16; Governing Counsel at Red Bud Elementary School, 2011-14; and the pastor and founder of Faith Moves Church in Calhoun, 2010 to present.

Michael Fennell, dean of Business and Industrial Technologies at GNTC, will recognize High Honor and Honor graduates. A special recognition for graduates that are veterans, Phi Beta Lambda members, SkillsUSA members, Student Government Association members and dual enrollment high school students will also be led by Fennell.

Elizabeth Anderson, vice president of Academic Affairs at GNTC, will present graduates with associate degrees, diplomas and certificates.

Listed are graduates that are participating in the 2019 Spring Commencement Ceremony showing (from left to right) the graduate’s name and program of study. This list does not include students that have graduated, but are not participating in the ceremony, or students that registered for the ceremony after the commencement program was printed:

Associate of Applied Science        

  • Rosa I. Aguilar, Business Technology
  • Crystal Rose Alday, Cybersecurity
  • Kelli B. Arthur, Early Childhood Care and Education
  • Jasmine L. Askew, Respiratory Care
  • Kyleigh L. Ballard, Respiratory Care
  • Skky Monique Barrett, Respiratory Care
  • Tony Alexander Barrios, Accounting
  • Kimberlyn Bates, Business Technology
  • Christa F. Beall, Respiratory Care
  • Lindsay A. Bearden, Business Technology
  • Misty Blasengame, Early Childhood Care and Education
  • Barbara G. Booker, Business Management
  • Samantha A. Bragg, Diagnostic Medical Sonography
  • McKenzie C. Brown, Early Childhood Care and Education
  • Jessica Callahan, Business Technology
  • Jenifer C. Camacho, Early Childhood Care and Education
  • Aleasha G. Cannon, Business Management
  • Corey L. Carlile, Marketing Management
  • Elizabeth Grace Carpenter, Business Management
  • Jennifer Ines Cervantes, Business Technology
  • Maegan L. Cheatwood, Respiratory Care
  • Summer M. Cole, Early Childhood Care and Education
  • Shannon M. Cooper, Business Management
  • Jacob Cordell, Logistics and Supply Chain Management
  • Carmen Davis, Respiratory Care
  • Kayla Reece Davis-Anderson, Early Childhood Care and Education
  • Sherrie Dean, Early Childhood Care and Education
  • Grace Dunnaway, Criminal Justice Technology
  • William M. Elsberry, Cybersecurity
  • Robert B. Evans, Early Childhood Care and Education
  • Dakota R. Finster, Social Work Assistant
  • Elizabeth T. Gooch, Early Childhood Care and Education
  • Janell Herrera, Early Childhood Care and Education
  • Clarissa M. Jimenez, Business Management
  • Cheyenne B. Johnson, Business Management
  • Andrea Marie Jordan, Computer Support Specialist
  • Kristina Marie Keith, Business Management
  • Maciej F. Kozlowski, Networking Specialist
  • Julie P. Langford, Respiratory Care
  • Brandy Jean LeVan, Computer Support Specialist
  • Courtni Lomenick, Logistics and Supply Chain Management
  • Allie M. Long, Logistics and Supply Chain Management
  • Ashley M. Long, Business Management
  • Jasmaine Lovelace, Respiratory Care
  • Haley L. Mann, Business Management
  • Kimberly C. Marbutt, Business Management
  • Teresa K. Marshall, Early Childhood Care and Education
  • Jose L. Martinez, Electronics Technology
  • Marlena Mondragon, Early Childhood Care and Education
  • Hannah N. Nesbitt, Culinary Arts
  • Jordan Bartley Newton, Industrial Systems Technology
  • Mary Ann Owens, Business Management
  • Maritza Perez, Early Childhood Care and Education
  • Christopher M. Pope, Marketing Management
  • Nya M. Powell, Business Technology
  • Jonathan D. Privett, Networking Specialist
  • Isabell Rincon, Business Management
  • Dallas W. Roberts, Business Management
  • Ashley M. Rosser, Business Management
  • Thomas Scott, Marketing Management
  • April Dawn Scruggs, Respiratory Care
  • Jayla Shenee Shropshire, Business Management
  • Michael C. Siefert, Networking Specialist
  • Emily M. Smith, Business Management
  • Charlina B. Smithers, Social Work Assistant
  • Myra Rutledge Stone, Business Management
  • Jarod Streetman, Early Childhood Care and Education
  • Hannah J. Taylor, Early Childhood Care and Education
  • Rebecca A. Thomas, Criminal Justice Technology
  • Alexandra R. Trotter, Respiratory Care
  • Matthew Vaughn, Culinary Arts
  • Olivia Rachel Venable, Business Management
  • Mariah S. Wallace, Early Childhood Care and Education
  • Amanda Randale Watson, Web Site Design/Development
  • Karah Ryan Witt, Accounting
  • Holly L. Wright, Business Management
  • Amanda L. York, Early Childhood Care and Education
  • Jose C. Zamora, Automotive Technology
  • John David Zapp, Automotive Technology

Associate of Science in Nursing     

  • Neva Caroline Ayer, Nursing
  • Santana Nicole Baker, Nursing
  • Kayla Denise Brown, Nursing
  • Blakely Campbell Burgess, Nursing
  • Leigha Hayes Byars, Nursing
  • Stephanie N. Gagliardi, Nursing
  • Krista Marie Hammontree, Nursing
  • Teresa Land, Nursing
  • Tina Renee Minter, Nursing
  • Amy Moriah Moore, Nursing
  • Amy B. Neighbors, Nursing
  • James D. Rewis, Nursing
  • Ashley S. Wilburn, Nursing

Diploma

  • Jose Alvarado, Industrial Systems Technology
  • Dana L. Brannon, Early Childhood Care and Education
  • Tevin M. Brown, Business Technology
  • John H. Bunch, Air Conditioning Technology
  • Norberto Castaneda Vazquez, Electrical Systems Technology
  • Daniel J. Davis, Automotive Technology
  • Larissa J. Douthit, Social Work Assistant
  • Catherine R. Edwards, Criminal Justice Technology
  • Malik S. Gleaves, Air Conditioning Technology
  • Jaweah L. Hamilton, Early Childhood Care and Education
  • Haley Johnson, Business Technology
  • John C. King, Computer Support Specialist
  • David Lebaron, Auto Collision Repair
  • Abner J. Magana, Electrical Systems Technology
  • Latorya F. Manning, Business Management
  • Erika Y. Perez, Early Childhood Care and Education
  • Brittany N. Thrasher, Marketing Management
  • Tamara Villasenor, Business Management
  • Felicia D. Waldon, Criminal Justice Technology
  • Hilliard A. Williams, Welding and Joining Technology

Technical Certificate of Credit        

  • Ella Butler Bennett, Early Childhood Care and Education Basics
  • Jocelyn Betsabe Cisneros, Early Childhood Care and Education Basics
  • Thomas Ray Cox, Phlebotomy Technician
  • Cinthia Guadalupe Dominguez Andrade, Human Resource Management Specialist
  • Paul L. Flurry, Commercial Truck Driving
  • Macy P. Forrister, Medical Front Office Assistant
  • Melanie Brooke Fowler, Early Childhood Care and Education Basics
  • Anna Davis George, Early Childhood Care and Education Basics
  • Drema N. Hall, Phlebotomy Technician
  • Holli R. Hendrix, Medical Coding
  • Aemy M. Lopez-Vicente, Project SUCCESS Manufacturing Specialist
  • Kaelyn E. Madden, Phlebotomy Technician
  • Jocelyn Medina, Project SUCCESS Manufacturing Specialist
  • Mackinzie C. Parrott, Health Care Assistant
  • Adrianna Nicole Resendez, Early Childhood Care and Education Basics
  • Abigail L. Sisk, Medical Coding
  • Kristen Ann Skramstad, Health Care Assistant
  • Jessica Smith, Phlebotomy Technician
  • Emily Anne Thompson, Phlebotomy Technician
  • Ashley Adriana Vasquez, Early Childhood Care and Education Basics
  • Monika Yoana Vasquez-Lopez, Project SUCCESS Manufacturing Specialist
  • Vanessa Vega, Medical Front Office Assistant
  • Anna White, Phlebotomy Technician

 

Georgia Northwestern Technical College provides quality workforce education to the citizens of Northwest Georgia. Students have the opportunity to earn an associate degree, diploma, or a certificate in business, health, industrial, or public service career paths. This past year, 12,785 people benefited from GNTC’s credit and noncredit programs. With an annual credit enrollment of 7,499 students, GNTC is the largest college in Northwest Georgia. GNTC has an additional enrollment of 5,286 people through adult education, continuing education, business and industry training, and Georgia Quick Start. GNTC is a unit of the Technical College System of Georgia and an Equal Opportunity Institution.

# # #